• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

ANA SAYFA


RSS

KÜNYE

İLETİŞİM


www.ahmetcansever.com
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75606.7831
Euro7.42477.4544
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret22155

TİCARET BAKANLIĞININ GENELGESİNE DAYANILARAK ONAYLANMAYAN ATAMA KRİZİ YENİ BİR TARTIŞMA BAŞLATTI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Halk Ekmek Yönetim Kuruluna atadığı isimlerin Ticaret Bakanlığının genelgesine dayanılarak onaylanmaması yeni bir tartışma yarattı.

YETKİ BELEDİYE MECLİSLERINE VERİLDİ
   Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın tavrı merak ediliyor.
Belediye başkanlarının atama yetkisinin gaspı yorumlarına neden olan bu adım dikkatleri Cumhur İttifakı'nın meclislerde ağırlıkta olduğu diğer CHP'li 
büyükşehir belediyelerine çevrildi. 31 Mart seçimlerinden sonra belediye şirketlerine atama yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın bu gelişme karşısında nasıl bir tutum sergileyeceği merak ediliyor.

     5393 sayılı Belediyeler Kanununun 37.maddesinde belirtilen belediye başkanı belediye idaresinin başı ve tüzel kişiliğin temsilcisidir hükmüne göre belediye şirketlerinde atamaları seçilmiş belediye başkanları yapıyordu ancak Ticaret Bakanlığı'nın 20 Mayıs 2019'da yayınladığı genelge ile bu yetki belediye meclislerine verildi.

     Genelge sonrası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından yapılan atamaları Ticaret Sicil Müdürlükleri onaylamayarak geri gönderdi CHP'lilerin tepkisini çeken ve başkanların elini kolunu bağlamak anlamına geldiği belirtilen bu genelgenin şimdi Adana Büyükşehir Belediyesindeki yansımalarının nasıl olacağı gündeme geldi. Ak Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın çoğunlukta olduğu Büyükşehir belediyesinde Karalar'ın yetkisini kullanarak yaptığı atamalarda bir sorun çıkıp çıkmayacağı konuşuluyor.


223 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ARSLAN YAYIN GRUBU
BİZİM ÇUKUROVA GAZETESİ
FİKSTÜR
Videolar